středa 20. února 2013

Ptačí budka / Birdhouse - TUTORIAL

Nedělní příjemné teploty a zpěv ptáků mě naladili trochu jarně a já se konečně pustila do ptačí budky. Ta předchodzí byla už hodně jetá a opravdu si už zasloužila jít do odpočinku. Roky používání a nenechavé ruce našich cácorek vykonaly své. Někdo si ji vyrábí jako dekoraci, u nás slouží praktickému účelu, jako zásobník na mikrotenové sáčky, které se hodí na svačiny a tak... Hrozně se mi líbí ty dřevěné, ale protože bohužel nevlastním truhlářskou dílnu, tak si musím vystačit s tou kartonovou a když ji oblečete do pěkných látek, ostudu vám určitě neudělá.
Ale protože jsem slíbila návod, tak nebudu zbytečně zdržovat a jeme na to. Potřebujeme tvrdý karton. Nejlépe rozstříhat nějakou krabici. Já doma vyštrachala jeden velký arch na který se mi nakonec vlezlo úplně všechno.
Koukám, že jsem tam zapomněla dopsat délku boků /ty mazanější z vás si změří výšku podle hlavního dílu/, těm línějším doplňuji, že to bylo nějakých 26 cm. Budka je to vcelku velká (ono se to nezdá, ale když se přidá střecha...), tak se moc nelekněte. Tak vystříhat a jdeme šít oblečky. Dvě látky připlácněte lícem k sobě, obkreslete na ně příslušný díl a sešijte. Já obkreslovala krejčovskou křídou a pak šila po vnějším kraji té čáry, to proto, aby mi tam přibylo pár mm navíc, kvůli tloušťce kartonu. Jednu stranu nechat nesešitou a honem na další dílek. U hlavního dílku radím nesešívat si stranu spodní, při vrchní nesešité straně byste se tam pak horko těžko dostávali :-))
 Jestli je hotovo a dílky nacpány do příslušných "košilek", pozvěte na pomoc obyčejné lepidlo, a volně plandající hrany zahněte a trochu přilepte, ať se vám s tím lépe pracuje. Ptačí vlez do budky rozporcujeme jako dort a jednotlivé kousky vlepíme dovnitř nejdříve lícovou strnu přehneme přes karton dovnitř a přilepíme a pak tam ohrneme i vnitřní látku. Vzniklý otvor obnitkujeme bavlnkou. A jdeme sešívat k sobě další díly. Mrkněte na první fotku - nijak jsem se s tím nepárala. Jednoduše sešít. Ze začátku sešívejte klidně tak, že díly přitisknete k sobě. Jen bacha, moc neutahovat, ať jdou dílečky pak rozevřít na požadovaný úhel.
Malá rada: Sešijte nejdříve zadní díl s boky a dnem, boky a dno sešít k sobě, přišít přední díl k jedné delší straně a zbydou dvě, které uděláme najednou.
A proč tak? Protože když sešíváte díly připlácnuté k sobě může se stát, že vám někde bude koukat vnitřní látka nebo budou díly sešity moc těsně. Když budete našívat přední pohledový díl nakonec, už si to lépe pohlídáte.
A zbývá střecha. Já ji tentokrát vyrobila z penefolu, přeci jen je to odolnější materiál. Ale vyrábím ještě jednu budku pro babičku a tam jsem opět udělala střechu z kartonu. U minulé budky jsem i střechu celou obnitkovala, tady jsem už byla líná a všechny 4 strany prošila strojově. Sešít oba dva díly k sobě a posadit na základnu. A tady už je to na vás, jestli ji chcete mít víc špičatou nebo více naplocho... Pokud ji chcete mít jako já, je to ta čárkovaná čára na střešním dílu. Tam jsem přišila střechu k budce, a pozor, přišíváte už jenom látku. Neprošijte si celou střechu.
Vyštrachejte někde kus suchého zipu a přišijte ho jednou stranou doprostřed bočního dílu. Teď přimhuřte oko (když zavřete obě nic neuvidíte) a naměřte střechu tak aby seděla pěkně naprostředku, přiložte druhý díl suchého zipu na to "ideální" místo a přišijte - zase šijeme jenom k látce a neprošíváme celou střechu. A je hotovo. 

A ještě pár foteček ubožátka staré budky, nijak jsem se s ní nepárala a prostě jí rozpárala, abych měla rozměrově stejnou. Je na ní vidět, že jsem jí dělala hrozně dávno a použila na ni látky, co dům dal. Ale hlavně jsem to vyfotila kvůli zavírání zipu. Jedna část suchého zipu je přišitá na střeše a druhá trochu volně plandá - je přišita jen jednou stranou k domečku. Nebojte se, stačí to. Když si vzpomenu, kolikrát ho holky otevíraly a zavíral a drží doposud. Tedy ten zip, chudinka střecha je celá polámaná.
Přeju vám krásné předjarní tvoření.


1 komentář:

  1. óóó, to je překrásná budka. Taky jsem nedávno přemýšlela, jak bych si mohla nějakou takovou spíchnout. A tak moc děkuji za návod,určitě se budu inspirovat. Přeji krásné dny :-)

    OdpovědětVymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...