pondělí 27. srpna 2018

Guerilla gardening


Definice dle Wikipedii zní: Guerillové zahradnictví (guerilla gardening) je forma přímé akce, převážně praktikovaná enviromentalisty. Aktivisté převezmou (zasquatují) opuštěnou půdu, kterou nevlastní, k sázení rostlin a oživení veřejného prostoru.
Jedná se o formu společenského protestu proti nevšímavosti vůči špíně, nepořádku a celkově zanedbaným či zchátralým místům na veřejně přístupných prostorách. Motivace bývá různá od nadšených zahradníků zkoušejících překročit hranice zákona, až po politicky motivované protesty.

Budu se muset zamyslet nad tím, jestli jsem víc environmentalista nebo anarchista či squater :-)

Zkouším si sama sebe představit jako nadšeného zahradníka s potlačovanou touhou porušování zákona nebo jako anarchistu toužícího upozornit nevšímavé politiky na palčivý problém zanedbaných a zaneřáděných míst :-)


.... nebo je to prostě mnohem jednodušší.
Většina těchto partyzánských zahradníků má prostě jenom ráda přírodu a rostliny a rádi se obklopují krásou a zelení. Bohužel v současné době jsou mnohá místa zanedbaná. Zeleň a květiny se udržují jen v centrech a turisticky atraktivních místech a na periferie nezbývá čas ani peníze,  A tak si mnozí z těchto novodobých zahradnických partyzánů utrhnout ze svého času a svých peněz, aby si své okolí zkrášlili. I když si ostatní ťukají a čelo s dovětky: Co z toho máš? Kup si raději svou vlastní zahrádku! Tady ti to zničí / očůrají psi.... 

Poprvé jsem se s pojmem querilla gardening setkala při shlédnutí videa TedExu s RonemFinleyem. Ten šel ještě dál a vysázel i zeleninu - ne jen pro sebe, ale aby si i kolemjdoucí mohli utrhnout.

Místa, která jsem osázela já nebyla ani zaneřáděná, ani přiliš zanedbaná. Spíše prázdná a neutěšená. Prostor před domem byl udusaný a porostlý většinou mechem než travou. Metodou pokus omyl tam teď roste více květin a bylinek než v lecjaké zahradě.
Je pravda, že jsem se neomezila jen na prostor před domem. Tak různě se mi tu v širším okolí rozrůstá živý plot z ibišků, kvetou slézové růže nebo kroucená vrba.

A ne všude se to setká s pochopením. Také se mi stalo, že to co jsem večer zasázela jsem našla ráno kompletně celé vyházené v popelnici. 

Není to příjemný pocit, ale pokud něco takového děláte, je potřeba se připravit i na tuto variantu. 

Fotky: internet
Některé "počiny" guerillových zahradníků jsou vtipné,
 Jiné už trochu agresivní, ale jak vidíte osadit se dá i vrak auta, který vám už několik měsíců hyzdí vaši ulici.
 
Někteří mají i umělecké sklony a do svých zahrádek přidávají hračky a zmenšeniny.

Nepotřebujete truhlíky, dají se využít staré vyřazené šuplíky, nebo jak vidíte i staré stereo.

Někteří mají potřebu se více "rozmáchnout", tak se dá osázet celá krajnice u silnice, staré odložené věci,nebo třeba i vozík s kolem. 

Guerilla gardening přebírá i módní vlny /někdy i jenom vlny :-)/ jako třeba tady - osázení háčkovaných barevných pytlíčků, které se přidělaly na "nudný" plot.

Občas se s květinou setkáte i na nečekaných místech.

Guerilla zahradníci používají občas i takzvané semínkové bomby :-) Je to prostě hlína s různými druhy semen, která se hodí třeba i do špatně přístupných míst a příroda se nechá - ať dělá co umí.


Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...